System klasyfikacj PEGI

Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier PEGI – Pan-European Game Information, ma chronić małoletnich przed dostępem do treści nieodpowiednich dla ich wieku.

System PEGI jest oddolną inicjatywą producentów gier, którzy w trosce o dobro klientów postanowili stosować oznaczenia wskazujące na minimalny wiek gracza i rodzaj treści występujących w grze. Kryteria oceny gier zostały opracowane we współpracy z naukowcami, psychologami, pedagogami, reprezentantami organizacji społecznych i kościelnych. System został uznany przez Komisję Europejską oraz Rząd RP za pomocny w odpowiedzialnym doborze gier dla dzieci w różnym wieku.

Pobierz darmową aplikacje PEGI Ratings

Trzy filary PEGI

Obiektywne kryteria wypracowane przez niezależnych ekspertów

Weryfikacja przez niezależnych administratorów i komisję

Uwierzytelnienie przez państwa członkowskie i instytucje europejskie

Klasyfikacja wiekowa

Przedziały wiekowe stosowane w PEGI to 3, 7, 12, 16, 18. Klasyfikacja wiekowa nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Dostarcza natomiast wiarygodnych informacji o stosowności gry z punktu widzenia ochrony małoletnich.

Klasyfikacja treści

Drugim elementem systemu PEGI są piktogramy obrazujące rodzaj treści obecnych w grze. Odnoszą się one do: przemocy, wulgaryzmów, dyskryminacji, hazardu, erotyki i używek. PEGI Online wskazuje możliwość gry w sieci i komunikacji z innymi graczami.

Chcesz sprawdzić klasyfikację PEGI?

Pierwszy spot telewizyjny, zrealizowany w ramach kampanii „Graj Bezpiecznie”.

Jak działa system PEGI? Zobacz jak pomaga chronić dzieci przed niebezpiecznymi treściami.

Jak oceniane są gry klasyfikowane w systmie PEGI? Oto film illustrujący ten proces.